Προμηθέας Π.: Σπουδαία νίκη επί Ούνιξ Καζάν (87-83 παρ.) και 3ος στο "Γκομέλσκι Καπ"

Την 3η θέση στο Gomelsky Cup πήρε ο Προμηθέας Πατρών, αφύ στο δραματικό μικρό τελικό του τουρνουά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Ούνιξ Καζάν με 87-83 στην παράταση.

Νίκη γοήτρου για τους Αχαιούς επί της Ρωσικής ομάδας, με την οποία θα τα πουν και πάλι στην α΄ φάση του Eurocup (μετέχουν στον ίδιο όμιλο).

Όσο για το παιχνίδι, μπορεί η Ούνιξ να μπήκε πολύ δυνατά και να προηγήθηκε στην α΄ περίοδο 26-18 και στο ημίχρονο 40-33, όμως η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντέδρασε με το ξεκίνημα της επανάληψης και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για τα καλά (57-57, 62-66, 66-66, 73-73) για να τελειώσει το 40λεπτο 75-75.

Εκεί όπου ο Προμηθέας με 2/2 βολές του Χολ στα 15΄΄ πριν το φινάλε προηγήθηκε 75-73, για να κερδίσει στα 3΄΄ ο Πάλσον της Ούνιξ φάουλ για τρεις βολές, ευστόχησε όμως στις δυο κι έστειλε το ματς στην παράταση, αφού η τελευταία γρήγορη επίθεση με τον Κασελάκη δεν βρήκε στόχο.

Ανώτερος στο 5λεπτο

Στο έξτρα 5λεπτο της παράτασης ο Προμηθέας μπήκε πολύ πιο αποφασιστικά για να μην αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη για μια σπουδαία φιλική νίκη και τα κατάφερε.

Με ηγέτη τον Μπαμπ (δυο τρίποντα και μια βολή) το 75-75 έγινε στο πρώτο τρίλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 7-2 σε 84-77 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τον Κατσίβελη στα τελευταία 30΄΄ με 3/4β. να διαμορφώνει το τελικό 87-83.

Ο Προμηθέας είχε και πάλι κορυφαίο με νταμπλ-νταμπλ τον Έλις, τελείωσε το ματς με 24/47 δίποντα (51.1%), 7/27 τρίποντα (25.9%), 18/24 βολές (75%), 41 ριμπάουντ (23-18).

Τα 10λεπτα: 26-18, 14-15, 14-22, 21-20, 08-12 (παρ.).

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ: ΜακΚόλουμ 15 (2), Μάντζαρης 7, Κλιμένκο 8, Τάιους 12 (6/9διπ.), Πάλσον 6, Σμιθ 12 (3/5διπ., 2/4τρ.), Σεργκέεβ 9 (3/5τρ.), Ουζίνσκι 4, Κοτσέεφ 3 (1), Κολεσνίκοφ 2, Λικοντέι 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 10 (4/5διπ.), Μπαμπ 10 (3/6τρ.), Λίποβι 5 (1/9 σουτ), Αγραβάνης 18 (2/4τρ.), Λόουερι 5 (1), Κασελάκης 5 (1/6τρ.), Μπόγρης 8, Έλις 16 (10ριμπ.), Μαντζούκας 3, Κατσίβελης 7.