Ν.Β.Α.: Αγρίεψε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, νίκη για Μπακς με 30αρα του Έλληνα άσου!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φροντίζει από νωρίς να στέλνει τα μηνύματά του προς κάθε κατεύθυνση! Ο MVP της σεζόν 2018/19 έδειξε κόντρα στους Μάβερικς ότι σιγά-σιγά ανεβάζει στροφές, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 118-111.

Ο Γιάννης έμοιαζε με... οδοστρωτήρα, διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο των Μαβς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους με 10/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά συμμετοχής!

Ο Έρσαν Ιλιασόβα με 18 πόντους και ο Ντράγκαν Μπέντερ με 17 πόντους ακολούθησαν τον Γιάννη σε απόδοση, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 5 πόντους με 1/1 δίποντο και 1/1 τρίποντο σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 27 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής, με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να ακολουυεί με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έμεινε στα ρηχά, έχοντας 11 πόντους με 4/13 σουτ και 5 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πορζίνγκις 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 27 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 10 (2), Ράιτ, Κλέμπερ 4, Ρόμπι 2, Τζάκσον 13 (3), Μαριάνοβιτς 16 (8 ριμπάουντ), Μπράνσον 12 (2), Μπαρέα 3, Μπάμπα, Λι, Κάρι, Ριβς, Κλίβελαντ

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 34 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μίντλετον 7 (1), Ρ. Λόπεζ 2, Χιλ 2, Κόναγκτον 5, Ιλιασόβα 18 (5), Μάγιε, Θ. Αντετοκούνμπο 5 (1), Τάκερ, Μπέντερ 17 (3), Μέισον 6, Κόρβερ 5 (1), Μπράουν 3 (1), Ρέινολντς, ΝτιΒιντσέντζο 14 (1)